KategórieČasopis

Zázračná huba Reishi

ČO JE REISHI?

Reishi (Ganoderma Lucidum) je považovaná za najcennejšiu a najvyhľadávanejšiu hubu tradičnej medicíny v starej Číne a Japonsku. Táto huba má fantastické liečebné účinky. Významne posilňuje imunitný systém, upravuje krvný tlak a hladinu cholesterolu v krvi, lieči reumu, veľmi účinná je proti migrénam a nespavosti a ocenia ju predovšetkým kardiaci a astmatici. Obsahuje tiež polysacharidy s protinádorovými účinkami, takže je vhodná ako prevencia proti rakovine. Plodnice nie je možné konzumovať priamo, lebo sú tvrdej a drevnatej konzistencie. V medicíne, zvlášť v tej čínskej sa táto huba využíva v podobe práškov (polysacharidov), sirupov a tinktúr. Vyrastá z koreňov a pňov listnáčov, najvzácnejšia z tohto druhu rastie pri ihličnanoch. V čínskych nemocniciach podávajú pacientom extrakt z huby vo forme sirupu ako súčasť liečby pri najrôznejších ochoreniach. Podávajú ju na posilnenie a vyváženie životnej sily. Jej legendárne účinky na zdravie, vitalitu a najmä na ozdravenie imunitného systému, sú teraz dobre zdokumentované a podporované modernými výsledkami výskumu.

Niektoré klinicky preukázané účinky extraktu z huby Reishi (Ganoderma lucidum):
• Spomaľuje starnutie
• Účinná v boji s nádorovými chorobami
• Účinná pri detoxikácii organizmu
• Pozitívne účinky pri neurasténii(nervová slabosť,vyčerpanie)
• Pomáha pri vyrovnávaní krvného tlaku
• Pomáha pri chudnutí
• Vhodná na liečbu prieduškovej astmy
• Pomáha pri odbúravaní cholesterolu
• Tlmí bolesť
• Pomáha pri regenerácii organizmu po chemoterapii
• Pozitívne vplýva na plodnosť
• Pomáha pri alergiách
• Pomáha pri poruchách spánku

Reishi bola používaná po stáročia v Číne na liečbu rakoviny, nádorov, diabetes, ochorení žalúdka, porúch krvi, zápalov priedušiek, poškodení pečene, hypertenzie, antibakteriálnych a antivírusových infekcií.
V Japonsku je v súčasnej dobe Reishi odporúčaná lekármi k liečeniu viac ako dvadsiatich chorôb a rôznych zdravotných problémov, vrátane migrény, bolestí hlavy, bronchitídy, astma bronchiale, artritídy, anorexie, gastritídy, hemeroidov, hypercholesterolemie, nefritídy, dysmenorey, hepatitídy typu B, leukopénie, kardiovaskulárnych problémov, rôznych typov karcinómov a akútnej myeloblastickej leukémie.

Farmakologicky aktívne látky

Z Reishi bola izolovaná rada zaujímavých látok. Väčšina z nich je dobre rozpustná vo vode a dá sa z huby vylúhovať horúcou vodou (asi 10 % váhy sušiny). To vysvetľuje, prečo je najčastejšou liekovou formou tohto liečiva odvar, pripravovaný podobne ako čaj. Prirodzene rastúca huba má mimoriadne horkú príchuť, spôsobenú prítomnosťou lanostanových terpenoidov, ale tá sa stráca pri umelom pestovaní. Vzťah medzi horkou chuťou a farmakologickým účinkom liečiva nie je celkom jasný. Zdá sa však, že tieto horko chutnajúce látky sú zodpovedné za antialergický efekt (Mizuno, 1996), ale ich neprítomnosť nemá vplyv na ďalšie farmakologické účinky.

Glykany a proteoglykany
Boli izolované dva polysacharidy – proteínové komplexy, ganoderan A a C, ktoré vykazujú vysokú hypoglykemickú aktivitu (Hikino et al., 1989) a vo vode rozpustné heteropolysacharidy s antitumorovou aktivitou. Táto aktivita je viazaná na rôzne hetero-b-8-D-glykany, menovite arabinoxylo-b-D-glukan, xylo-b-D-glukan, manno-b-D-glukan a xylomanno-b-D-glukan, respektive ich proteinové komplexy (Mizuno, 1991). Boli nájdené aj početné glykogény podobné polysacharidy, ako napr. fukogalaktan a manofukogalaktan, fukoxylomannan a xylomannoarabinogalaktan, tieto však nevykazujú žiadnu anti – tumorovú aktivitu. Peptidoglykan s molekulovou hmotnosťou okolo 100 kDa má hypotenzívny účinok a je jedným z faktorov, podieľajúcich sa na znížení krvného tlaku u hypertonikov po podaní.

Organické zlučeniny germánia
V Reishi boli nájdené vysoké koncentrácie germánia a je zrejmé, že tento kov, ktorý sa v prírode nachádza len v nepatrných množstvách, je huba schopná účinne koncentrovať. V potravinách a rôznych biologických materiáloch sa pohybuje koncentrácia germánia od 0,1 do 1,0 ppm, ale v Reishi boli zistené koncentrácie až 2 000 ppm. Germánium sa v hube nachádza vo forme organokovov zlúčeniny, karboxyetyl-germanium-seskvioxidu, známy pod označením Ge-132 (Asai, 1980). Táto skoro netoxická organokovová zlúčenina (Nagata et al., 1978) vykazuje radu farmakologických účinkov spojovaných s efektom germánia na organizmus (Tomizawa et al., 1978).
Významná je menovite jeho anti – tumorová aktivita (Sato a Iwaguchi, 1979; Kumano et al., 1985) a jeho schopnosť posilňovať imunitný systém (Mizushima et al., 1980; Yoshidi a Arimori, 1982). Klinické zkúšky Ge-132 dokázali jeho dobrú tolerovateľnosť až do dávky 3g denne a priniesli radu prekvapivo dobrých terapeutických výsledkov u mnohých chorôb, menovite pri liečbe niektorých tumorov (Asai, 1980). Pretože Ge-132 má aj analgetické účinky (Hachisu et al., 1983), prináša úľavu aj pacientom v terminálnej forme rakoviny. Nie je bez zaujímavosti, že vysoké koncentrácie germánia boli zistené i v niektorých ďalších liečivých rastlinách, ako napr. v cesnaku či v koreni žen-šen (Mino et al., 1980).

Protizápalové terpenoidy
V extraktoch liečiv bola nájdená celá rada vysoko oxidovaných triterpenoidov. Medzi najvýznamnejšie patrí skupina kyseliny ganoderovej a kyseliny lucidenovej (Streeper et al., 1995), látka s ktorou je spojovaná protizápalová aktivita (Stavinoha et al., 1995). Doteraz sme izolovali okolo dvadsať látok tohto typu, líšiacich sa len substituentami v polohách 3 (R1), 7 (R2) a 11 (R3).
Prítomnosť týchto protizápalových látok v Reishi vysvetľuje, prečo je doporučovaná pri problémoch s pamäťou a ako liečivo pri demenciách. Za jednu z možných príčin demencií Alzheimerového typu sú v poslednej dobe uvažované aj zápalové procesy v mozgu (Rogers, 1995) a podávanie protizápalových látok je preto považované za účinnú terapiu Alzheimerovej choroby (McGeer a Rogers, 1992; Corrada et al., 1996).
Protizápalové triterpenoidy typu kyseliny ganoderovej a lucidenovej by tak mohli v budúcnosti rozšíriť spektrum liečiv Alzheimerovej choroby

Ostatné biologicky aktívne látky
Medzi ďalšie biologicky aktívne látky nájdené v Reishi (Ganoderme lucidum) patria niektoré steroidy (napr. 24-cholesta-7,22-dien-3,6-diol, ganodesteron), nukleosidy a nukleotidy (5′-GMP, 5′-XMP), lektiny, voľné aminokyseliny a minerály. Niektoré z nich sa môžu podieľať na ďalších farmakologických aktivitách, napr. jej inhibičnom účinku na agregáciu krvných doštičiek, na imunomodulačných schopnostiach a pod.

A teraz trochu jednoduchšie – prirodzené vlastnosti Reishi

Polysacharidy pomáhajú očistiť toxické látky z nášho tela, zlepšujú prírodné liečivé schopnosti nášho tela a posilňujú náš imunitný systém. Preto náš celkový zdravotný stav je lepší.

Triterpenoidy pomáhajú zlepšiť náš tráviaci systém, pri znižovaní hladiny cholesterolu a neutrálnych tukov v tele, pri detoxikácii pečene a liečbe hepatitídy, pri chronickej bronchitíde, pri kašli a astme.

Organické germánium môže zvýšiť rýchlosť vstrebávania kyslíka v krvi až 1,5 krát a môžu tiež podporovať metabolizmus a tým zabrániť degenerácii tkaniva. Podľa výskumu, Reishi obsahuje 800 – 2000 ppm. organického germánia, ktorá je 4 až 6 krát viac ako ženšen.
Adenozín znižuje našu hladinu cholesterolu, zlepšuje krvný obeh a reguluje látkovú výmenu a tým aj podporuje silu a vitalitu.

Reishi obsahuje všetky tieto skutočne prírodné prvky, ktoré sú zásadné a neoceniteľné pre ľudské zdravie. Je to silný adaptogén, čo znamená, že normalizuje všetky telesné funkcie. Reishi posilňuje imunitný systém v boji proti chorobám a je tiež významným radikálom, ktorý pomáha telu detoxikovať cudzie chemikálie.

VÝHODY REISHI

Liečba rakoviny
Rakovina je spôsobená abnormálnym premnožením buniek a bolo vyhlásené, že je to choroba z najvyššou úmrtnosťou a tak sa radí medzi najhoršie choroby od roku 1981. V mnohých druhoch rakoviny sa bunky zhlukujú k forme solídnych nádorov, ale v niektorých bunkách sú rozptýlené po celom krvnom obehu (leukémia) alebo lymfatickým systémom (lymfóm).
Lekárske správy a jednotlivé prípady pacientov v histórii preukázali, že Reishi je schopná efektívne pomôcť pri liečbe rakoviny.
Reishi obsahuje “Polysacharidy”, ktoré napomáhajú zastaviť vývoj nádorov, čím sa ľuďom vytvára možnosť predĺžiť si svoj život.
Výskum tiež ukazuje, že “Germánium” obsiahnuté v Reishi má schopnosť pomôcť normalizovať obranyschopnosť tela u pacientov s rakovinou, ktorí majú nedostatočnú imunitu. Prvky, ako chróm, molydenum a nikel, ktoré sú prítomné v Reishi tiež pomáhajú v boji proti nádoru.
Prípadové štúdie získané z liečby pacientov trpiacich rakovinou žalúdka ukázali, že využitie polysacharidov spolu s cytotoxickými látkami podstatne zlepšili stav pacienta a dali mu tak väčšiu nádej na predĺženie života.

Liečba ochorení pečene

Pečeň je hlavný metabolický orgán v tele, od ktorého sa odvíja aj celkový metabolizmus. Rovnako je aj jeden z hlavných detoxikačných orgánov. Pečeňové ochorenie je závažný stav, kde je veľmi veľa ďalších faktorov, pre ktoré je ochorenie pečene veľký rizikový faktor.
Polysacharid obsiahnutý v Reishi môže zlepšiť imunitu pri stavoch akútnej hepatitídy a chronickej hepatitídy spôsobenej vírusovou infekciou. Keď sa používajú spoločne “Polysacharidy a Germánium”, môžu tak účinne kontrolovať šírenie rakovinových buniek v pečeni. Germánium tiež priaznivo pôsobí na krvný obeh tam, kde je zlá cirkulácia krvi spôsobená obštrukciou žlčových ciest a akumuláciou žlče. Germánium je schopné neutralizovať jedy, čím sa znižuje poškodenie pečene v dôsledku pitia alkoholu a chemickej otravy.
Reishi pomáha minimalizovať poškodenie pečene vyvolané vírusovou infekciou, posilnením metabolizmu, postupnou regeneráciou pečene a podporuje tvorbu bielkovín.
Liečba vysokého a nízkeho krvného tlaku, trombóza a arteriosklerózy.
Vysoký krvný tlak, tiež známy ako hypertenzia, nastáva keď je krv vypudzovaná cez srdce a cievy v celom tele s väčšou silou, než je nevyhnutné. V priebehu pretrvávania tohto stavu po dlhšiu dobu dôjde k poškodeniu srdca a ciev, ktoré nakoniec povedie k zdravotným problémom, ako srdcové ochorenia a mŕtvica.
Reishi prostredníctvom kombinácie polysacharidov a germánia môže posilniť stavy, ktoré sú spôsobené ochorením obličiek, mozgovými nádormi, cievnymi ochoreniami, arteriosklerózou a artritídou. Germánium je efektívny nielen pre čistenie krvi, ale tiež pre posilnenie krvných ciev, v prevencii pri vznikoch trombózy. Germánium môže tiež zlepšiť celkový metabolizmus tela a jeho okysličovanie.
Reishi je taktiež schopné prispôsobiť sa a normalizovať sekréciu endokrinnej úrovne v našom tele, čím sa eliminujú endokrinné ochorenia, ktoré môže viesť k vysokému krvnému tlaku.

Liečba diabetikov

Ľudia s cukrovkou majú ťažkosti pri spracovaní glukózy, čo je cukor, ktorý telo potrebuje na výrobu energie. To bude mať za následok, že hladina glukózy v krvi bude stúpať. Diabetes môže viesť k rôznym komplikáciám, ako sú zlé hojenie rán, vyššie riziko infekcií a mnoho ďalších problémov týkajúcich sa očí, obličiek, nervov a srdca.
Polysacharidy a Germánium, ktoré obsahuje Reishi pomáhajú pri odstraňovaní anti-živín a toxínov z tela hlavne u diabetikov. Germánium tiež eliminuje iné príčiny ochorenia diabetikov, ako sú vírusové infekcie, úzkosť, nesprávne používanie hypertenzných alebo diabetických liekov a nedostatočný krvný obeh v pankrease.

Liečba hemoroidov

Hemeroidy nastanú, keď krvné cievy sú opuchnuté v okolí análneho otvoru a spodnej časti konečníka, ktoré sa napínajú, podobne ako kŕčové žily v nohách. Hoci hemoroidy sú určite nepríjemné a niekedy vysiľujúce, môže sa im predísť zdravou výživou, vyhýbaním sa alkoholu a napínaniu sedacích svalov na WC a ďalšie zmeny životného štýlu. Do príčin hemoroidov patrí tehotenstvo, dedičnosť, starnutie a chronická zápcha alebo hnačka. Reishi obsahuje Germánium, ktoré môžu pomôcť v procese vylučovania a priamo zabraňuje zápche a hnačke. Reishi tiež obsahuje Titerpene zlúčeniny, ktorými sa môžu očistiť črevá a zlepšiť chuť do jedla, čím sa upravuje jedlo a spánok. Reishi tiež obsahuje nukleozidové zlúčeniny, ktoré pomáhajú zlepšiť metabolizmus a proces hojenia konečníka.

Liečba akné

Akné je časté kožné ochorenie, pri ktorom červené, zapálené vyrážky (známe ako papuly apustuly) a zapálené pupienky (známy ako komedóny) sa objavia na koži. Často sa tieto pupienky objavujú na tvári, ale občas sa objavia aj na hrudi a chrbte. Medzi hlavné príčiny akné patrí nezdravé jedlo, životný štýl, úzkosť, vyčerpanie, alkohol, nerovnováha hormónov počas dospievania alebo kozmetické reakcie. Tým, že Reishi zlepšuje funkciu pečene, čím sa zníži úroveň nadmerného cukru a tuku, tým sa aj zlepší stav akné a kožných vystúpení.

Liečba nespavosti

Nespavosť je stav, keď ľudia čelia problémom so spánkom. Ľudia s nespavosťou majú jeden alebo viac z nasledujúcich príznakov. Ťažké zaspávanie, prebudenie často v noci, prebúdzanie príliš skoro ráno.
Požívanie Reishi má evidentný vplyv na nespavosť s vysokou úspešnosťou. Užívanie Reishi po dobu 10 až 15 dňí ukáže zlepšenie spánku, zníženie telesnej hmotnosti, liečenie búšenia srdca, ischemickej choroby srdca, bolesti hlavy a nevoľnosť.

Liečba alergie

Alergia je špecifická imunologická reakcia na bežne neškodné látky, ktoré trápi väčšina ľudí. Väčšina ľudí, ktorí sú celoročne, alebo sezónne alergickí, sú náchylnejší na viac ako jednu látku. Avšak, pre všetky alergie, je spoločné nadmerné vylučovanie histamínu, ako reakcia látky. Dôležitosťou tejto bio-chemickej fázy je rozhodujúce brániť akékoľvek alergie, ktoré môžu nastať. Výskum ukázal, že Reishi môže obmedziť produkciu bielkovín, ktorá je zodpovedná za vylučovanie a podráždenie, ktoré spôsobuje histamín.

Liečba rôznych chorôb

Okrem vyššie uvedených zdravotných problémov, má Reishi schopnosť poskytnúť tiež účinnú liečbu pri:
• Kašeľ, nadmerné hlieny, astma a chronická bronchitída
• Bolesti žalúdka, žalúdočný vred a dvanástnikový vred
• Infarkt myokardu a cievnej mozgovej príhody
• Leukopénia
• Reumatizmuz
• Gynekologické ochorenia
• Problémy so sexuálnou aktivitou
• Chronický zápal obličiek, diabetickej nefritídy a reumatickej horúčky
• Abnormálne bunky v pankrease a vysoká hladina cukru v krvi
• Starnutie – Reishi je už dlho známe ako účinný prostriedok pre predĺženie života, zvýšenie mladistvého elánu a vitality. To tiež podporuje dobrú cirkuláciu krvi, čím sa človek cíti opäť omladnutý
• Choroby neznámeho pôvodu a rôzne diagnózy


Hubu Reishi si môžete objednať na našom eshope TU.


Publikácie
Jong, SC & JM Birmingham (1992). Lekárske výhody huby Ganoderma. Pokroky v Applied Microbiology. 37:101-133.
Kim, BK, HW Kim a ES Choi (1994). Anti-HIV účinkom v Ganoderma lucidum Ganoderma: Systematická, Psychopatológia a farmakológie: Zborník sympózia vložené 59, B. 5. medzinárodný kongres mykologickej, Vancouver, Kanada.
Kim, BK, RS Kim a HW Kim (1997). Ganoderma lucidum účinky na ľudské leukocyty. Zborník z 1. medzinárodné sympózium o lucidum Ganoderma, Tokio, Japonsko.
Mizuno, T. (1996). Liečivé huby, Ganoderma lucidum. Il-Yang Pharm. Čo, Soul, Kórea.
Morigawa, A., K. Kitabatake, Y. Fujimoto a N. Ikekawa (1986). Angiotenzín konvertujúceho enzýmu-inhibičný triterpény z lucidum Ganoderma. Chemický a farmaceutický Bulletin 34 (7) :3025-3028.
Noorlidah, A., Nurhayati, ZA a Vikineswary, S. (2003). Skríning pre anti-ľudský papilomavírus činnosť v tsugae Ganoderma. Zborník z 2. medzinárodnej konferencie o liečivých Huby, BioThailand 2003, Pattaya, Thajsko.
Stavinoha, WB, S. Weintraub, T. Opham, A. Colorado, R. a J. Sláma Opieda. (1990). Štúdium anti-poburujúce aktivita lucidum Ganoderma. Zborník z akademického / Priemysel konferencie (AIJC), Sapporo, Japonsko.
Tong, CC, Khoong, SL a Lee, CK (1994). Rast a vlastnosti a germánia obsah lucidium Ganoderma pestovania v pilín a oleja vlákien palmových tlače ako substráty. Ázia-Tichomorie vestníku molekulárnej biológie a biotechnológie ,2:27-30.
Wang, SY, ML Hsu, HC Hsu, CH Tzeng, SS Le, MS Shia a CK Ho. (1997). Anti-tumor Ganoderma lucidum účinok je sprostredkovaný cytokínmi prepustený z aktívnej makrofágov a T lymfocytov. Medzinárodné Journal of Cancer 70 (6) :669-705.
Willard, T. (1990). Reishi Huba: Herb duchovné potencie a lekárske Wonder. Sylvan Press, Vancouver, Britská Kolumbia.
Yang, QY, a MM Wang. (1994). Účinky extraktu Ganoderma lucidum proti únave a vytrvalosti v neprítomnosti kyslíka. Zborník sympózia Prispel 59 A, B na 5. Medzinárodnom kongrese mykologickej, Vancouver, Kanada.

UPOZORNENIE: Tento materiál môže obsahovať vzhľadom k rôznym prekladom technické nepresnosti alebo iné chyby. Poskytované informácie a názory sú pre všeobecné informácie a mali by byť brané ako odporúčanie pre Vás. Je vždy lepšie vyhľadať odbornú lekársku pomoc na individuálnej báze pre Vašu konkrétnu situáciu.