KategórieČasopis

Pociťujete únavu?

Pociťujete únavu? Tu sú 3 byliny, ktoré vám zvýšia energiu, vitalitu a adaptabilitu
John Summerly


Ako zložité je pre nás dosiahnuť harmóniu medzi prácou a životom? A o koľko zložitejšie je ešte dosiahnuť v živote vyrovnanosť energie aby sme sa vyhli únave? A nepripadá vám niekedy, že deň nie je dostatočne dlhý na to, aby sme aj zregenerovali za namáhavými činnosťami? Nie ste samy. Niektoré vaše dni tak môžu vyzerať, ale v skutočnosti je rovnováha vždy možná a dosiahnuteľná. To neznamená, že to ide ľahko, ale zopár overených a odpradávna používaných bylín vám zaručene môže pomôcť dosiahnuť vyrovnanosť energie, akú ste možno neverili, že dosiahnete. Zabudnite na jedenie sladkých jedál na doplnenie energie, aj na kávy s kofeínom či Red Bull, pretože z dlhodobého hľadiska vám rovnováhu nedodajú a vy upadnete do vyčerpanosti. Adaptogénne byliny vám dodajú udržateľnú energiu a vitalitu zatiaľ čo ponechajú vašu myseľ uvoľnenú aby mohla pokojne myslieť bez nadmerného dráždenia a stimulácie.


Adaptogénne byliny demonštrujú nešpecifické zvýšenie schopnosti tela sa brániť stresovým faktorom. Moderní bylinkári vravia, že adaptogénne byliny sú rastliny s vlastnosťami, ktoré majú normalizačný a stabilizujúci vplyv na telo, nevytvárajú návyk, nespôsobujú nadmernú stimuláciu ani nebránia normálnej funkcii tela, ale prejavujú všeobecné harmonizačné účinky. Zároveň zvyšujú vašu celkovú odolnosť proti fyzikálnym, chemickým a biologickým stresovým faktorom.

Bylinné zložky nájdené v tradičnej čínskej medicíne a ajurvédskej medicíne obnovujú zdravú reakciu organizmu na stresovú situáciu. Avšak, každá bylina môže byť podávaná aj samostatne v primeranej dávke v závislosti na vašej konkrétnej požiadavke. Pre presné dávkovanie si vždy pozrite informáciu na obale výrobku s odporúčaním o dávkovaní k optimálnemu účinku pre zvýšenie energie a vitality. Tu sú tri vynikajúce adaptogénne byliny:

1. BAZALKA POSVATNÁ (TULSI)

Bazalka posvätná alebo TULSI (Ocimum tenuiflorum). V mnohých vedeckých štúdiách bolo zistené, že má porovnateľné účinky s modernými liekmi proti bolesti. Je rovnako známa pre ochranu pred ožiarením. V tradičnej ajurvédskej medicíne, sa používa na zmiernenie stresu, bolesti hlavy, prechladnutia, zažívacích problémov a zápalov. Nedávne štúdie tiež ukázali, že je to tiež veľmi silný antioxidant a môže byť dokonca schopná znížiť hladinu glukózy v krvi a cholesterolu.
Bylinu Tulsi môžete konzumovať vo forme chutného a zdravého čaju v bio kvalite. Do našej ponuky sme pre vás vybrali tie najkvalitnejšie čaje Tulsi s rôznymi príchuťami. Pozriete si ich tu: 
www.planetanatur.sk/eshop/ajurveda/&page=2

O čajoch Tulsi ako aj o ostatných výrobkoch Organic India si môžete prečítať tu:
www.planetanatur.sk/casopis/ajurveda/


2. CORDYCEPS

Cordyceps (Cordyceps sinensis) považovaný za “ženšen medzi hubami” je známy pre jeho skutočne úžasný účinok pri vysokej záťaži kedy vyrovnáva energiu v organizme. Výskum ukázal, že Cordyceps je vyskoko efektívny pri podpore liečby respiračných ochorení, pre zvýšenie aeróbneho výkonu, zvýšenie sexuálnej výkonnosti, posilňuje imunitný systém a má antistresové vlastnosti. Výskumníci zároveň poznamenali, že polysacharid izolovaný z Cordycepsu má hypoglykemický účinok a môže byť prospešný pre ľudí s inzulínovou rezistenciou.
www.planetanatur.sk/eshop/produkty/uzdrav-sa/cordyceps-sinensis/

3. REISHI HUBA

Tradičná čínska medicína používa reishi k “upokojeniu duše.” Reishi,
(doslovne “nadprirodzená” huba), sa používa už viac ako 2000 rokov, čo z nej robí pravdepodobne najstaršie používanú hubu v lekárstve. Môže byť užitočná okrem iného pri znížení úzkosti, pri zmiernení nespavosť, proti únave a pri zníženom krvnom tlaku.

www.planetanatur.sk/eshop/produkty/uzdrav-sa/reishi/

V dnešnej modernej dobe s neutíchajúcim stresom a toxicitou, je viac ako inokedy dôležité posilniť a chrániť svoje telo pred potenciálnym nebezpečenstvom. Kým správne stravovanie, cvičenie, a odpočinok sú kľúčovými prvkami pre udržanie výborného zdravia, nevyhnutnosťou sa stáva použitie prírodných bylín na podporu a obnovu vitality. Ich schopnosť zvýšenia vašej energie, imunity, mentálnej jasnosti, libida, a celkovej vzpruhy organizmu, z nich robia skutočne hodnotnú investíciu do času a peňazí. Sú bezpečné a jednoduché na použitie, bez vedľajších účinkov a kontraindikácií, ako farmaceutické liečivá. S ohľadom na ich hodnoty, sú jasnou voľbou pre každého, kto chce ísť krok za krokom k zdraviu a k vyššej vitalite.


Zdroj: Prevent Disease.com
John Summerly je odborník na výživu, bylinkár a homeopat. Je predsedom prírodnej zdravotníckej komunity a konzultuje športovcov, manažérov ale aj jednotlivcov a rodičov detí o výhodách doplnkovej a podpornej liečby pre dosiahnutie zdravia a účinnej prevencie.